Vaavlihaigus poistel.

Liigeshaaratuse korral kasutatakse tsütostaatikume ja kullaravi. Primaarne osteoporoos on tingitud menopausist ja vananemisest, sekundaarne aga mitmetest haigustest nt anoreksia, tsöliaakia, alkoholism, kasvajad või ravimitest. Villikesed paigutuvad gruppidena, peale nende lõhkemist tekivad pindmised haavandid.

Osteoporootilistest ehk haprusmurdudest on kõige sagedasemad selgroo lülikehamurrud ja kõige ohtlikumad reiekaelamurrud. Osteoporoosi soodustab ka liigne kehakaal. Osteoporoosi kaks vormi Osteoporoosi jagatakse primaarseks ja sekundaarseks. Primaarne osteoporoos on tingitud menopausist ja vananemisest, sekundaarne aga mitmetest haigustest nt anoreksia, tsöliaakia, alkoholism, kasvajad või ravimitest.

Osteoporoos ei põhjusta tavaliselt vaevusi, see on hiiliv haigus, mis avaldub tihti luumurdudena, aga ka vaavlihaigus poistel ja selja deformatsioonina küüruna. Arvatakse, et Eestis on kolmandikul üle aastastest naistest ja pooltel üle aastastest meestest osteoporoos.

Kuna Eestis tõuseb pidevalt keskmine eluiga, on oodata ka selle haiguse sagenemist, kui ei pöörata enam tähelepanu osteoporoosi ennetamisele.

Osteoporoosi diagnoosimine, ennetamine, ravi Diagnoosimine Osteoporoosi diagnoosimiseks määratakse luutihedus densitomeetriga, mis mõõdab seda reieluukaelas või selgroo nimmepiirkonnas.

  1. Toitumine osteoporoosi ennetamiseks Osteoporoosi ehk luukoe hõrenemise olemus ja esinemine Kuigi osteoporoosi võivad põhjustada mitmed faktorid, on haigus tihedalt seotud kaltsiumi ainevahetusega.
  2. Toitumine osteoporoosi ennetamiseks | Tervisliku toitumise informatsioon

Vere- ja uriinianalüüsidega on võimalik kindlaks teha osteoporoosi põhjuseid ja luukoe lammutamise kiirust. Psoriaatiline artropaatia liigeste muutused. Tekib just nõrgestatud immuunsusega isikutel. Seda haiguse vormi vaadeldakse kui seronegatiivset artropaatiat puuduvad reumanäitajad.

Nõuanded sel teemal

Rasketel juhtudel võib viia liigesdeformatsioonide ja —jäikuse tekkeni. Psoriaatilist artropaatiat esineb enam just eelnevalt psoriaatilist küünekahjustust põdevatel haigetel. Raviks kasutatakse paikseid kortikosteroidsalve, mis vähendavad punetust, sügelemist ja osaliselt ka kette.

Kasutatakse ka Ditranooli, mis toimib kui paikne tsütotoksiline preparaat, andes häid remissioone. Head on mudavannid, millele järgneb ultraviolettkiiritus, sest muda kõrvaldab hästi psoriaatilist kettu ning teeb naha päikesetundlikuks. Kasutatakse ka tõrva ja salitsüülhappe salve, milledel on põletikuvastane ja kooriv toime. Häid tulemusi saadakse D-vitamiini analoogide kasutamisel calcipotriol ja selle kombinatsiooni steroidiga. Süsteemsetest ehk suukaudsetest preparaatidest kasutatakse tsütostaatikume raku paljunemist peatavatenäiteks Methotrexat, Azathioprine, Hydroxyurea, jt.

Kasutatakse ka fotokemoteraapiat PUVA x nädalas x ja edasi 1 x 10 päeva jooksul. Nimetatud ravis kasutatakse valgusravi lainepikkuste UVB-nähtava valguse vahel nm. Kasutatakse ka nn. Nimetatud ravi takistab psoriaasist kahjustatud rakkude paljunemist. Liigeshaaratuse korral kasutatakse tsütostaatikume ja kullaravi. Dieedis soovitatakse vähese kalorsusega toitu, vältida alkoholi. Süüa vaavlihaigus poistel, mis sisaldavad rohkelt omega-3 rasvhappeid skumbria, lõhe, tuunikalaD-vitamiini, psoraleene puu- ja köögiviljubeetakarotiini spinat ja porgandid ja seleeni küüslauk, punased viinamarjad, täisterad.

Cowards [08/29/2020]

Säilitada normaalne kehakaal. Haiguse tekkimist soodustab kõrge välistemperatuur, pikaajaline kortikosteroidide kasutamine jne.

Meditsiinilised teenused

Ülakehale, rasketel juhtudel ka näole, kaelale ja kõhule tekivad valged või pruunid pigmenteeritud laigud. Võib esineda mõõdukat nahasügelust, peamiselt on see haigus aga kosmeetiliseks probleemiks. Pärmiseentõbi Pärmiseentõbi kujutab endast pindmist seenhaigust, mille korral haiguskolded lokaliseeruvad niisketesse nahavoltidesse ja limaskestadele.

Soodustavateks teguriteks on diabeet, rasvumine, rasedus, antibiootikumide ja kortikosteroidide kasutamine, kontratseptiivsed preparaadid, HIV-infektsioon jne.

Pärmiseentõbi võib lokaliseeruda ka sõrmede vahele, küünevallile, suguelunditele ja suu piirkonda.

Nahaseenhaigus | Haiguste ABC - jazztime.ee

Suu piirkonna haigestumisel tekib soor, kus põskede sisepinnale, suulaele, keelele ja igemetele tekivad mannaterasid meenutavad valged paapulid, millede eemaldamisel jäävad limaskestale eredat värvi veidi valulikud punetavad kolded. Päikese ultravioletsetest kiirtest kahjustatud alahuulele võib tekkida kandidoosne huulepõletik.

Genitaalkandidoosi korral esineb naistel kreemikasvalge kohupiimataoline eritis ning limaskestade põletik. Meestel tekivad eesnahale ja peenise peaosale väikesed pindmised haavandid või lamedad sõlmekesed, vahel esineb ka turset.

Sügeliste lest Sarcoptes scabiei pn hemisfääriline ehk poolkerakujuline ja omab 4 jalga. Emaslest on 0,4 mm pikk, isaslest on poole väiksem. Sigimiseas olev emaslest uuristab naha sarvkesta sügeliskäigud, millede lõpus asub ka ise. Emaslest muneb muna päevas mitme nädala jooksul ja sureb seejärel.

Dermatofüütia Selle haigusvormi korral kahjustuvad naha sarvkest, küüned ja juuksed. Protsess piirdub alati epidermisega ehk pealisnahaga.

Vastas dr Kristi Abram

Dermatofüütiat jalgadel põhjustavad 2 erinevat seent — Trichophyton mentagrophytes v. Nakkusallikaks on haige inimene, haiged loomad ja pinnas. Nimetatud seentest esimese haigustekitaja korral lokaliseerub haiguskolle tavaliselt 3. Kui anoreksiat õigel ajal ravimite, psühhiaatria või vajadusel haiglaraviga ravima ei hakata, võib asi lõppeda surmaga. Anorektik peaks sööma 3—4 korda päevas kindlatel aegadel, söögikordade vaheajad peaksid olema kolm kuni neli tundi.

Soovitatav on pidada ka toidupäevikut.